Прејди на содржината

Полшина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Полшина
Polšina
Поглед на Полшина
Полшина is located in Slovenia
Полшина
Полшина
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°10′49.9″N 14°53′50.7″E / 46.180528° СГШ; 14.897417° ИГД / 46.180528; 14.897417
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна1,09 км2 (0,42 ми2)
Надм. вис.&10000000000000387399999387,4 м
Население (2020)
 • Вкупно86
 • Густина79/км2 (200/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1222

Полшина (словенечки: Polšina) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.