Село кај Загорје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Село кај Загорје
Selo pri Zagorju
Село кај Загорје is located in Slovenia
Село кај Загорје
Село кај Загорје
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°7′58.1″N 15°0′27.5″E / 46.132806° СГШ; 15.007639° ИГД / 46.132806; 15.007639
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна1,24 км2 (0,48 ми2)
Надм. вис.&10000000000000316500000316,5 м
Население (2020)
 • Вкупно300
 • Густина240/км2 (630/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1410

Село кај Загорје (словенечки: Selo pri Zagorju) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.