Шклендровец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шклендровец
Šklendrovec
Шклендровец is located in Slovenia
Шклендровец
Шклендровец
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°7′7.9″N 14°59′30.6″E / 46.118861° СГШ; 14.991833° ИГД / 46.118861; 14.991833
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна2,89 км2 (1,12 ми2)
Надм. вис.&10000000000000228000000228 м
Население (2020)
 • Вкупно180
 • Густина62/км2 (160/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1410

Шклендровец (словенечки: Šklendrovec) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.