Шпитал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шпитал
Špital
Skyline of Шпитал
Шпитал is located in Slovenia
Шпитал
Шпитал
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°6′13″N 14°56′43.3″E / 46.10361° СГШ; 14.945361° ИГД / 46.10361; 14.945361
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна0,8 км2 (0,3 ми2)
Надм. вис.&10000000000000712000000712 м
Население (2020)
 • Вкупно31
 • Густина39/км2 (100/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1410

Шпитал (словенечки: Špital) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.