Чолнишче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чолнишче
Čolnišče
Skyline of Чолнишче
Чолнишче is located in Slovenia
Чолнишче
Чолнишче
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°7′30.6″N 14°58′5.5″E / 46.125167° СГШ; 14.968194° ИГД / 46.125167; 14.968194
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна2,21 км2 (0,85 ми2)
Надм. вис.&10000000000000497600000497,6 м
Население (2020)
 • Вкупно272
 • Густина120/км2 (320/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1410

Чолнишче (словенечки: Čolnišče) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.