Прејди на содржината

Медија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Медија
Medija
Медија is located in Slovenia
Медија
Медија
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°9′34.9″N 14°50′46.7″E / 46.159694° СГШ; 14.846306° ИГД / 46.159694; 14.846306
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна0,28 км2 (0,11 ми2)
Надм. вис.&10000000000000432800000432,8 м
Население (2020)
 • Вкупно48
 • Густина170/км2 (440/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1411

Медија (словенечки: Medija) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.