Сеножети (Загорје на Сава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сеножети
Senožeti
Skyline of Сеножети
Сеножети is located in Slovenia
Сеножети
Сеножети
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°6′39.6″N 14°55′38.7″E / 46.111000° СГШ; 14.927417° ИГД / 46.111000; 14.927417
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна0,79 км2 (0,31 ми2)
Надм. вис.&10000000000000584600000584,6 м
Население (2020)
 • Вкупно34
 • Густина43/км2 (110/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1410

Сеножети (словенечки: Senožeti) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.