Прејди на содржината

Рове (Загорје на Сава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рове
Rove
Поглед на Рове
Рове is located in Slovenia
Рове
Рове
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°9′27.2″N 14°59′7.8″E / 46.157556° СГШ; 14.985500° ИГД / 46.157556; 14.985500
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна1,19 км2 (0,46 ми2)
Надм. вис.&10000000000000363699999363,7 м
Население (2020)
 • Вкупно179
 • Густина150/км2 (390/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1410

Рове (словенечки: Rove) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.