Подлиповица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Подлиповица
Podlipovica
Поглед на Подлиповица
Подлиповица is located in Slovenia
Подлиповица
Подлиповица
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°9′40″N 14°54′32.3″E / 46.16111° СГШ; 14.908972° ИГД / 46.16111; 14.908972
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна3,38 км2 (1,31 ми2)
Надм. вис.&10000000000000417300000417,3 м
Население (2020)
 • Вкупно466
 • Густина140/км2 (360/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1411

Подлиповица (словенечки: Podlipovica) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.