Прејди на содржината

Згорњи Прховец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Згорњи Прховец
Zgornji Prhovec
Згорњи Прховец is located in Slovenia
Згорњи Прховец
Згорњи Прховец
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°9′47.5″N 14°55′37.1″E / 46.163194° СГШ; 14.926972° ИГД / 46.163194; 14.926972
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна0,86 км2 (0,33 ми2)
Надм. вис.&10000000000000449600000449,6 м
Население (2020)
 • Вкупно74
 • Густина86/км2 (220/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1411

Згорњи Прховец (словенечки: Zgornji Prhovec) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.