Прејди на содржината

Брезник (Загорје на Сава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брезник
Breznik
Брезник is located in Slovenia
Брезник
Брезник
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°8′17.6″N 14°53′10.4″E / 46.138222° СГШ; 14.886222° ИГД / 46.138222; 14.886222
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна0,19 км2 (0,07 ми2)
Надм. вис.&10000000000000513000000513 м
Население (2020)
 • Вкупно31
 • Густина160/км2 (420/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1411

Брезник (словенечки: Breznik) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.