Прејди на содржината

Пожарје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пожарје
Požarje
Пожарје is located in Slovenia
Пожарје
Пожарје
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°6′31.2″N 14°57′14.2″E / 46.108667° СГШ; 14.953944° ИГД / 46.108667; 14.953944
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна1,76 км2 (0,68 ми2)
Надм. вис.&10000000000000666100000666,1 м
Население (2020)
 • Вкупно11
 • Густина6,3/км2 (16/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1410

Пожарје (словенечки: Požarje) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.