Шентготард

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шентготард
Šentgotard
Skyline of Шентготард
Шентготард is located in Slovenia
Шентготард
Шентготард
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°11′15.5″N 14°54′27.5″E / 46.187639° СГШ; 14.907639° ИГД / 46.187639; 14.907639
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна0,73 км2 (0,28 ми2)
Надм. вис.&10000000000000627200000627,2 м
Население (2020)
 • Вкупно93
 • Густина130/км2 (330/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1222

Шентготард (словенечки: Šentgotard) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.