Прејди на содржината

Колк (Загорје на Сава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Колк
Kolk
Поглед на Колк
Колк is located in Slovenia
Колк
Колк
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°6′3.3″N 14°55′46.7″E / 46.100917° СГШ; 14.929639° ИГД / 46.100917; 14.929639
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна1,14 км2 (0,44 ми2)
Надм. вис.&10000000000000548600000548,6 м
Население (2020)
 • Вкупно52
 • Густина46/км2 (120/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1410

Колк (словенечки: Kolk) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.