Сподњи Шемник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сподњи Шемник
Spodnji Šemnik
Сподњи Шемник is located in Slovenia
Сподњи Шемник
Сподњи Шемник
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°8′35.9″N 14°56′34.9″E / 46.143306° СГШ; 14.943028° ИГД / 46.143306; 14.943028
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна0,17 км2 (0,07 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно80
 • Густина470/км2 (1,200/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1411

Сподњи Шемник (словенечки: Spodnji Šemnik) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.