Прејди на содржината

Јесеново

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јесеново
Jesenovo
Поглед на Јесеново
Јесеново is located in Slovenia
Јесеново
Јесеново
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°10′52.3″N 14°58′10.9″E / 46.181194° СГШ; 14.969694° ИГД / 46.181194; 14.969694
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна4 км2 (2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000627899999627,9 м
Население (2020)
 • Вкупно270
 • Густина68/км2 (170/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1413

Јесеново (словенечки: Jesenovo) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.