Разпотје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Разпотје
Razpotje
Разпотје is located in Slovenia
Разпотје
Разпотје
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°8′40″N 14°54′19.3″E / 46.14444° СГШ; 14.905361° ИГД / 46.14444; 14.905361
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна0,37 км2 (0,14 ми2)
Надм. вис.&10000000000000420399999420,4 м
Население (2020)
 • Вкупно28
 • Густина76/км2 (200/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1411

Разпотје (словенечки: Razpotje) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.