Блодник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Блодник
Blodnik
Skyline of Блодник
Блодник is located in Slovenia
Блодник
Блодник
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°11′30.1″N 14°54′45.6″E / 46.191694° СГШ; 14.912667° ИГД / 46.191694; 14.912667
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна0,91 км2 (0,35 ми2)
Надм. вис.&10000000000000636700000636,7 м
Население (2020)
 • Вкупно30
 • Густина33/км2 (85/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1222

Блодник (словенечки: Blodnik) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.