Прејди на содржината

Разбор кај Чемшеник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Разбор кај Чемшеник
Razbor pri Čemšeniku
Разбор кај Чемшеник is located in Slovenia
Разбор кај Чемшеник
Разбор кај Чемшеник
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°10′55.2″N 14°57′24.7″E / 46.182000° СГШ; 14.956861° ИГД / 46.182000; 14.956861
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна1,41 км2 (0,54 ми2)
Надм. вис.&10000000000000651299999651,3 м
Население (2020)
 • Вкупно60
 • Густина43/км2 (110/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1413

Разбор кај Чемшеник (словенечки: Razbor pri Čemšeniku) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.