Прејди на содржината

Костревница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Костревница
Kostrevnica
Костревница is located in Slovenia
Костревница
Костревница
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°8′9.2″N 14°52′47.1″E / 46.135889° СГШ; 14.879750° ИГД / 46.135889; 14.879750
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна1,75 км2 (0,68 ми2)
Надм. вис.&10000000000000483800000483,8 м
Население (2020)
 • Вкупно85
 • Густина49/км2 (130/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1411

Костревница (словенечки: Kostrevnica) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.