Прејди на содржината

Кандрше (Загорје на Сава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кандрше
Kandrše
Поглед на Кандрше
Кандрше is located in Slovenia
Кандрше
Кандрше
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°7′57.3″N 14°49′59″E / 46.132583° СГШ; 14.83306° ИГД / 46.132583; 14.83306
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна2,86 км2 (1,10 ми2)
Надм. вис.&10000000000000515000000515 м
Население (2020)
 • Вкупно161
 • Густина56/км2 (150/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1252

Кандрше (словенечки: Kandrše) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.