Знојиле (Загорје на Сава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Знојиле
Znojile
Skyline of Знојиле
Знојиле is located in Slovenia
Знојиле
Знојиле
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°10′39.4″N 14°59′11″E / 46.177611° СГШ; 14.98639° ИГД / 46.177611; 14.98639
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна5,3 км2 (2,0 ми2)
Надм. вис.&10000000000000513700000513,7 м
Население (2020)
 • Вкупно108
 • Густина20/км2 (53/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1413

Знојиле (словенечки: Znojile) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.