Прејди на содржината

Ровишче (Загорје на Сава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ровишче
Rovišče
Поглед на Ровишче
Ровишче is located in Slovenia
Ровишче
Ровишче
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°7′13.6″N 14°54′6.5″E / 46.120444° СГШ; 14.901806° ИГД / 46.120444; 14.901806
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна2,33 км2 (0,90 ми2)
Надм. вис.&10000000000000667500000667,5 м
Население (2020)
 • Вкупно41
 • Густина18/км2 (46/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1282

Ровишче (словенечки: Rovišče) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.