Јелшевица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јелшевица
Jelševica
Skyline of Јелшевица
Јелшевица is located in Slovenia
Јелшевица
Јелшевица
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°12′13.8″N 14°54′8.3″E / 46.203833° СГШ; 14.902306° ИГД / 46.203833; 14.902306
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЗагорје на Сава
Површина
 • Вкупна0,89 км2 (0,34 ми2)
Надм. вис.&10000000000000532399999532,4 м
Население (2020)
 • Вкупно3
 • Густина3,4/км2 (8,7/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1222

Јелшевица (словенечки: Jelševica) — населба во Општина Загорје на Сава во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.