Луковец (Литија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Луковец
Lukovec
Луковец is located in Slovenia
Луковец
Луковец
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′29.5″N 15°1′6.4″E / 45.991528° СГШ; 15.018444° ИГД / 45.991528; 15.018444
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна1,3 км2 (0,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000365000000365 м
Население (2020)
 • Вкупно24
 • Густина18/км2 (48/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1274

Луковец (словенечки: Lukovec) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.