Тихабој

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тихабој
Tihaboj
Поглед на Тихабој
Тихабој is located in Slovenia
Тихабој
Тихабој
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′29.5″N 15°0′33.9″E / 45.991528° СГШ; 15.009417° ИГД / 45.991528; 15.009417
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна2,13 км2 (0,82 ми2)
Надм. вис.&10000000000000374000000374 м
Население (2020)
 • Вкупно109
 • Густина51/км2 (130/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1274

Тихабој (словенечки: Tihaboj) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.