Сподњи Лог (Литија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сподњи Лог
Spodnji Log
Поглед на Сподњи Лог
Сподњи Лог is located in Slovenia
Сподњи Лог
Сподњи Лог
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°5′4″N 14°53′29.4″E / 46.08444° СГШ; 14.891500° ИГД / 46.08444; 14.891500
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна7,59 км2 (2,93 ми2)
Надм. вис.&10000000000000232300000232,3 м
Население (2020)
 • Вкупно221
 • Густина29/км2 (75/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1282

Сподњи Лог (словенечки: Spodnji Log) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.