Селце (Литија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селце
Selce
Селце is located in Slovenia
Селце
Селце
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′5″N 15°2′38.1″E / 46.01806° СГШ; 15.043917° ИГД / 46.01806; 15.043917
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна2,42 км2 (0,93 ми2)
Надм. вис.&10000000000000576399999576,4 м
Население (2020)
 • Вкупно6
 • Густина2,5/км2 (6,4/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1273

Селце (словенечки: Selce) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.