Прејди на содржината

Бистрица (Литија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бистрица
Bistrica
Бистрица is located in Slovenia
Бистрица
Бистрица
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′40.7″N 15°0′6″E / 46.027972° СГШ; 15.00167° ИГД / 46.027972; 15.00167
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна1,93 км2 (0,75 ми2)
Надм. вис.&10000000000000742799999742,8 м
Население (2020)
 • Вкупно26
 • Густина13/км2 (35/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1273

Бистрица (словенечки: Bistrica) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.