Велика Гоба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Велика Гоба
Velika Goba
Велика Гоба is located in Slovenia
Велика Гоба
Велика Гоба
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′51.4″N 14°58′25.6″E / 46.030944° СГШ; 14.973778° ИГД / 46.030944; 14.973778
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна2,12 км2 (0,82 ми2)
Надм. вис.&10000000000000712200000712,2 м
Население (2020)
 • Вкупно27
 • Густина13/км2 (33/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1273

Велика Гоба (словенечки: Velika Goba) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.