Полшник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Полшник
Polšnik
Поглед на Полшник
Полшник is located in Slovenia
Полшник
Полшник
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°4′5.8″N 14°57′39.4″E / 46.068278° СГШ; 14.960944° ИГД / 46.068278; 14.960944
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна8,08 км2 (3,12 ми2)
Надм. вис.&10000000000000664399999664,4 м
Население (2020)
 • Вкупно108
 • Густина13/км2 (35/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1272

Полшник (словенечки: Polšnik) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.