Мала Села (Литија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мала Села
Mala sela
Skyline of Мала Села
Мала Села is located in Slovenia
Мала Села
Мала Села
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°6′42.4″N 14°48′49.3″E / 46.111778° СГШ; 14.813694° ИГД / 46.111778; 14.813694
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна1,1 км2 (0,4 ми2)
Надм. вис.&10000000000000583000000583 м
Население (2020)
 • Вкупно35
 • Густина32/км2 (82/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1252

Мала Села (словенечки: Mala sela) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.