Креснишке Пољане

Од Википедија — слободната енциклопедија
Креснишке Пољане
Kresniške Poljane
Поглед на Креснишке Пољане
Креснишке Пољане is located in Slovenia
Креснишке Пољане
Креснишке Пољане
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°5′21.3″N 14°45′18.3″E / 46.089250° СГШ; 14.755083° ИГД / 46.089250; 14.755083
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна2,75 км2 (1,06 ми2)
Надм. вис.&10000000000000264699999264,7 м
Население (2020)
 • Вкупно343
 • Густина120/км2 (320/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1281

Креснишке Пољане (словенечки: Kresniške Poljane) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.