Нова Гора (Литија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нова Гора
Nova Gora
Нова Гора is located in Slovenia
Нова Гора
Нова Гора
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′30.4″N 14°56′35.9″E / 46.008444° СГШ; 14.943306° ИГД / 46.008444; 14.943306
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна4,3 км2 (1,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000561600000561,6 м
Население (2020)
 • Вкупно62
 • Густина14/км2 (37/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1274

Нова Гора (словенечки: Nova Gora) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.