Кржишче кај Чатеж

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кржишче кај Чатеж
Kržišče pri Čatežu
Кржишче кај Чатеж is located in Slovenia
Кржишче кај Чатеж
Кржишче кај Чатеж
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′49.7″N 14°57′10.8″E / 45.980472° СГШ; 14.953000° ИГД / 45.980472; 14.953000
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна0,47 км2 (0,18 ми2)
Надм. вис.&10000000000000473899999473,9 м
Население (2020)
 • Вкупно13
 • Густина28/км2 (72/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1274

Кржишче кај Чатеж (словенечки: Kržišče pri Čatežu) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.