Прејди на содржината

Сухадоле (Литија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сухадоле
Suhadole
Сухадоле is located in Slovenia
Сухадоле
Сухадоле
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′31″N 15°2′8.8″E / 46.02528° СГШ; 15.035778° ИГД / 46.02528; 15.035778
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна0,43 км2 (0,17 ми2)
Надм. вис.&10000000000000655200000655,2 м
Население (2020)
 • Вкупно11
 • Густина26/км2 (66/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1273

Сухадоле (словенечки: Suhadole) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.