Згорња Јевница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Згорња Јевница
Zgornja Jevnica
Згорња Јевница is located in Slovenia
Згорња Јевница
Згорња Јевница
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°4′33.8″N 14°43′40.3″E / 46.076056° СГШ; 14.727861° ИГД / 46.076056; 14.727861
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна2,96 км2 (1,14 ми2)
Надм. вис.&10000000000000509300000509,3 м
Население (2020)
 • Вкупно62
 • Густина21/км2 (54/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1281

Згорња Јевница (словенечки: Zgornja Jevnica) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.