Габровка (Литија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Габровка
Gabrovka
Поглед на Габровка
Габровка is located in Slovenia
Габровка
Габровка
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′2.9″N 14°59′12.6″E / 46.000806° СГШ; 14.986833° ИГД / 46.000806; 14.986833
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна1,62 км2 (0,63 ми2)
Надм. вис.&10000000000000388600000388,6 м
Население (2020)
 • Вкупно220
 • Густина140/км2 (350/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1274

Габровка (словенечки: Gabrovka) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.