Брглез (Литија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брглез
Brglez
Поглед на Брглез
Брглез is located in Slovenia
Брглез
Брглез
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′47.4″N 15°1′5.5″E / 45.979833° СГШ; 15.018194° ИГД / 45.979833; 15.018194
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна0,84 км2 (0,32 ми2)
Надм. вис.&10000000000000387199999387,2 м
Население (2020)
 • Вкупно17
 • Густина20/км2 (52/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1274

Брглез (словенечки: Brglez) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.