Широка Сет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Широка Сет
Široka Set
Широка Сет is located in Slovenia
Широка Сет
Широка Сет
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°6′34.6″N 14°52′35.2″E / 46.109611° СГШ; 14.876444° ИГД / 46.109611; 14.876444
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна1,37 км2 (0,53 ми2)
Надм. вис.&10000000000000541000000541 м
Население (2020)
 • Вкупно26
 • Густина19/км2 (49/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1252

Широка Сет (словенечки: Široka Set) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.