Горење Јелење

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горење Јелење
Gorenje Jelenje
Горење Јелење is located in Slovenia
Горење Јелење
Горење Јелење
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′55.2″N 14°59′38.6″E / 46.048667° СГШ; 14.994056° ИГД / 46.048667; 14.994056
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна2,17 км2 (0,84 ми2)
Надм. вис.&10000000000000766299999766,3 м
Население (2020)
 • Вкупно10
 • Густина4,6/км2 (12/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1273

Горење Јелење (словенечки: Gorenje Jelenje) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.