Добје (Литија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Добје
Dobje
Добје is located in Slovenia
Добје
Добје
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′35.1″N 15°4′57.1″E / 46.026417° СГШ; 15.082528° ИГД / 46.026417; 15.082528
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна0,75 км2 (0,29 ми2)
Надм. вис.&10000000000000696500000696,5 м
Население (2020)
 • Вкупно9
 • Густина12/км2 (31/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1273

Добје (словенечки: Dobje) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.