Креснишки Врх

Од Википедија — слободната енциклопедија
Креснишки Врх
Kresniški Vrh
Креснишки Врх is located in Slovenia
Креснишки Врх
Креснишки Врх
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°5′0.8″N 14°46′51.4″E / 46.083556° СГШ; 14.780944° ИГД / 46.083556; 14.780944
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна4,7 км2 (1,8 ми2)
Надм. вис.&10000000000000574100000574,1 м
Население (2020)
 • Вкупно261
 • Густина56/км2 (140/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1281

Креснишки Врх (словенечки: Kresniški Vrh) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.