Циркуше (Литија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Циркуше
Cirkuše
Циркуше is located in Slovenia
Циркуше
Циркуше
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°6′1.8″N 14°51′47.3″E / 46.100500° СГШ; 14.863139° ИГД / 46.100500; 14.863139
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна2,4 км2 (0,9 ми2)
Надм. вис.&10000000000000379000000379 м
Население (2020)
 • Вкупно34
 • Густина14/км2 (37/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1252

Циркуше (словенечки: Cirkuše) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.