Градишче (Литија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градишче
Gradišče
Градишче is located in Slovenia
Градишче
Градишче
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′49″N 15°4′8″E / 46.03028° СГШ; 15.06889° ИГД / 46.03028; 15.06889
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна3 км2 (1 ми2)
Надм. вис.&10000000000000760000000760 м
Население (2020)
 • Вкупно35
 • Густина12/км2 (30/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1270

Градишче (словенечки: Gradišče) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.