Прејди на содржината

Кумпоље

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кумпоље
Kumpolje
Кумпоље is located in Slovenia
Кумпоље
Кумпоље
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′41″N 15°0′20″E / 45.97806° СГШ; 15.00556° ИГД / 45.97806; 15.00556
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна1,36 км2 (0,53 ми2)
Надм. вис.&10000000000000385000000385 м
Население (2020)
 • Вкупно11
 • Густина8,1/км2 (21/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1274

Кумпоље (словенечки: Kumpolje) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.