Сподњи Хотич

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сподњи Хотич
Spodnji Hotič
Поглед на Сподњи Хотич
Сподњи Хотич is located in Slovenia
Сподњи Хотич
Сподњи Хотич
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°5′31.9″N 14°49′37.5″E / 46.092194° СГШ; 14.827083° ИГД / 46.092194; 14.827083
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна1,72 км2 (0,66 ми2)
Надм. вис.&10000000000000250699999250,7 м
Население (2020)
 • Вкупно285
 • Густина170/км2 (430/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1270

Сподњи Хотич (словенечки: Spodnji Hotič) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.