Радгоница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Радгоница
Radgonica
Радгоница is located in Slovenia
Радгоница
Радгоница
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′44.5″N 15°3′29.8″E / 46.045694° СГШ; 15.058278° ИГД / 46.045694; 15.058278
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна2,12 км2 (0,82 ми2)
Надм. вис.&10000000000000755500000755,5 м
Население (2020)
 • Вкупно5
 • Густина2,4/км2 (6,1/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1273

Радгоница (словенечки: Radgonica) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.