Брезово (Литија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брезово
Brezovo
Брезово is located in Slovenia
Брезово
Брезово
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′35″N 14°59′40.7″E / 46.00972° СГШ; 14.994639° ИГД / 46.00972; 14.994639
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна4,65 км2 (1,80 ми2)
Надм. вис.&10000000000000605899999605,9 м
Население (2020)
 • Вкупно84
 • Густина18/км2 (47/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1274

Брезово (словенечки: Brezovo) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.