Прејди на содржината

Заврх (Литија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Заврх
Zavrh
Заврх is located in Slovenia
Заврх
Заврх
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′2.7″N 15°1′20.5″E / 46.050750° СГШ; 15.022361° ИГД / 46.050750; 15.022361
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна2,27 км2 (0,88 ми2)
Надм. вис.&10000000000000730600000730,6 м
Население (2020)
 • Вкупно34
 • Густина15/км2 (39/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1273

Заврх (словенечки: Zavrh) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.